سرو ابر کوه پیرترین موجود ایران در خطر است

ده درخت از بزرگ ترین و کهن سال ترین درختان جهان با هزاران سال قدمت که سالانه هزاران توریست را به خود جذب می کنند، در ردیف میراث طبیعی جهان قراردارند که به تازه‌گی سایت چاینا دیلی اقدام به معرفی آن‌ها کرده است.
در پی این معرفی سرو ابرکوه پس از مسوسلاه درخت مشهور امریکایی ، «سرو ابرکوه» در استان یزد با 4000 سال قدمت دومین درخت کهنسال جهان و ارگانیسم زنده در روی زمین شناخته شده است.
درخت مسوسلاه که کهنسال ترین درخت جهان معرفی شده، حتی از اهرام مصر هم کهن سال تراست. با این حال هنوز هم این درخت زنده است. این درخت در کوهستان‌های کالیفرنیا با دانه‌های کاجی مخروطی شکل‌اش بیش از 46 قرن سن دارد.

محیط تنه این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین 25 تا 28 متر برآورد شده‌است.
نماد سرو یکی از مهمترین نماد‌های ایران باستان است که در نقوش تخت‌جمشید نیز به آن اشاره شده است. اهمیت این نماد نشان از توجه ویژه ایرانیان به سرو‌ها دارد و گفته می‌شود که "زرتشت ، چون موسم اسپند به ابرکو رسید، با دست خود بذر سرو بر این دشت فشاند و بر مردمان نوید داد که درختی در آن میان بماند تا ببیند درفش فرزندش بهرام، پادشاه صبح دم رستاخیز را."
زیست‌بوم سرو کهنسال ایرانویج در معرض تهدید
سرو ابرکوه این روزها از ما گله مند است . دومین اثر طبیعی ایران است که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است با عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین از کنار خود و دود ناشی از آن مرگ را در نزدیکی خود حس می کند .
در حالی که سه نهاد سازمان متولی حفاظت از میراث ملی، سازمان محیط زیست و شهرداری ابرکوه حفاظت از این اثر ملی را برعهده گرفتند، مشکلات زیادی از جمله خطرات زیست محیطی آن را تهدید می‌کند.
سرو ابرکوه در یک محوطه باز شهری قرار گرفته است. هرچند روزگاری این درخت در یک باغ واقع شده بود، اما به ابتکار شهرداری ابرکوه و به خیال این‌که سرو را بیشتر معرفی کند، آن را وارد فضای محصور شهری کرد.
با برچیدن باغ ،مشکلات سر ابرکوه آغاز شد. ابتدا دور آن دیواری کشیدند، اما سازمان محیط زیست دیوار را برچید. سپس با احداث خیابان جدیدی، عبور و مرور وسایل نقلیه از کنار سرو را محیا کردند و از آن زمان نه تنها محیط اطراف زندگی این درخت کهنسال آلوده شد که با عبور وسایل نقلیه سنگین لرزه بر تن و ریشه این درخت هم افتاد.
پس از جدا کردن سرو از باغی که آن را محصور کرده بود، طرح‌های متنوعی برای ساماندهی درخت انجام دادند. اما به دلیل حضور سه متولی در حفاظت و نگهداری از این درخت، تمامی طرح‌ها یا نمیه‌کاره رها شد و یا در هنگام اجرا به بن‌بست‌های کارشناسی برخورد.

 

 

به راستی مسئول کیست ؟
روزنامه نگاران محلی می گویند سازمان میراث فرهنگی، محیط زیست و شهرداری ابرکوه متولی حفاظت از این درخت کهنسال هستند اما تا کنون هیچ‌کدام به طور متمرکز روی سرو ابرکوه فعالیت‌های حفاظتی نداشتند.
سرو ابرکوه اکنون بدون حفاظت محصور کننده‌ای در دسترس عموم است. هرچند صبح با حضور باغبان‌ها و نگهبانان شهرداری، خطری متوجه این درخت نیست، اما شب‌هنگام کسی از آن حفاظت نمی‌کند و هرکسی به راحتی می‌تواند حتی شاخه‌های آن را بشکند.
عبور خیابان از کنار این سرو مشکلات زیست محیطی آن را دو چندان کرده است. این خیابان که البته عرض چندان زیادی ندارد، محل عبور وسایل نقلیه سنگین از جمله کامیون‌های شهری است. این عبور و مرور هر روز چندبار انجام می‌گیرد و علاوه بر آلوده‌گی زیست محیطی باعث لرزش ریشه‌های سرو ابرکوه هم می‌شود.
ریشه‌های این سرو تا فواصل دوری از خود درخت ادامه دارد و حتی گفته می‌شود که به دلیل تغذیه درخت از باغ‌های اطراف نیاز به آبیاری هر صبح آن نیست. با این تفصیل ماشین‌ها درست از روی ریشه‌های درخت در زیر خیان عبور می‌کنند.
متاسفانه سرو ابرکوه به درستی به ایرانیان معرفی نشده است و حتی حضور بی دفاع درخت در شرایط فعلی برای گردشگران تعجب برانگیز است.
به گفته کارشناسان محیط زیست سرو کهنسال ابرکوه را خطر بیماری تهدید می کند و این سوال مطرح است که این یادگار 4 هزار ساله ایران کهن ، آیا به روزهای پایانی خود نزدیک می شود ؟

منبع:www.iraneconomist.com.اکونومیست

 

/ 23 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسکندری

به مطلب جالبی اشاره کردی. امیدوارم این حرفها که از دل برمی آید جایی کارساز شود و فکری به حال این سرو کهنسال شود. اسکندر مقدونی سرو ابرکوه را به فانوس دریایی کویر تشبیه کرده است. ممنون. ادامه بده. [لبخند]

سامان

ممنون که من را لینک کردی من هم شما را لینک می کنم[خرخون]

بهــــزاد

هم میهن گرامی ام ،گــردآفــریدعزیـــزوشایسته درودبرشما باسپاس ازبزرگواریتـــان ،من هم تارنگاردلنشین شماروباافتخـــار به پیوندهای روزانه ام افــــزودم [گل] پاینــده ایــران ــ پیــــروزباشیــم[گل]

آناهیت

درود بر تو گردآفرید[لبخند] چرا نیستی من چشم به راه یه پست دیگه از تو هستم لطفا زود به زود بیا راستی بابت لینکت سپاس گذارم من هم تورا بانام گرد آفرید لینک کردم[گل]

سامان

سلام با مطلبی در باره ی سیبی که داخلش هم قرمز است آپم بدو بیا ونظر بده

پری سیما و پردیس

درود.سپاس از اینکه به تارنمایمان آمدید.ما شما را با تارنمایمان پیوند دادیم. با نام "گرد آفرید" [لبخند]

نوشین

گردآفرید جام بدبختی ما ایرانیان فقط سرو نیست( من هم در وبلاگ دیگرم همین سرو را و بدبختی هایش را منتشر کردم مساله بیشتر و بیشتره کورش هم در میان ملت خود غریبه هست [دلشکسته]