جشنواره رنگ و نمک

یکی از شگفت انگیز ترین پدیده های طبیعی ایران، گنبد نمک دشتی در نزدیکی روستای گنخک در 64 کیلومتری شهر خورموج در استان بوشهر  به زیبا ترین گنبد نمکی در خاور میانه مشهور است.همین نمکِ سرشارِ گنبدِ نمکی است که ان را سپید و درخشنده کرده و این سپیدی چشم هر بیننده ای را که از بوشهر به سمت بندر عباس می رود و چشمش به کوه می افتد از این سوال که این همه برف در این آفتاب سوزان چه می کند، به تعجب وا می دارد.

برامدگی ها و تپه های رنگارنگ مناظری بس شگفت هستند که رنگ های سپید همان نمک طعام هستند و قرمزها بیشتر کانی های آهن دار و زرد ها کانی های اکسید شده آهنی . این گنبد نمکی سراسر رنگ است.

 

 

کوهنوردان و محلی های منطقه می گویند، موقع راه رفتن در کوه باید مواظب این برامدگی ها بود تا کفش و لباس و پوست پاره نشود از بس که سخت و تیزند. این ها همان رسوب های چند  هزار ساله نمک هستند که به خاطر عمر زیادشان، سخت و حتی غیر قابل حل شدن در آب های جاری و باران شده اند.

 

گل کلم های نمکی: یک مزرعه وسیع گل کلم در دل کوهی از نمک، یکی از مشهور ترین زیبایی های گنبد نمک دشتی است. البته این گل کلم ها که درّه را یک دست فرش کرده اند خوردنی نیستند بلکه کلم هایی از جنس بلور نمکی اند. نمک ها به صورت غنچه کنار هم باز شده و یک منظره با شکوه از مزرعه کلم های نمکی بوجود آورده اند. وجود چشمه های نمکی و روان بودن آب انها با موسیقی بسیار ملایمش و دیواره های زیبای رنگارنگ ، به درّه ، زیبایی بیشتری بخشیده است.

"نمک غار درمانی " شاید این عجیب ترین نوع درمانی باشد که تا به حال شنیده اید، اما قدیمی ها خوب با آن آشنایند. درست است که این علم با نام () به تازگی در زیر شاخه توریست درمانی  قرار گرفته اما گذشتگان به خوبی  با این نوع درمان آشنا بوده اند . آن ها کسانی را که دچار بیماری های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیت می شدند به درون غارهای نمکی می بردند تا با تنفس  هوای آنجا بیماریشان بهبود یابد . امروزه علم دلیل این امر را متوجه شده ، هوای داخل غارهای نمکی باعث می شود تا مجاری تنفسی بیمار باز شود و همچنین یون های موجود در فضای این غارها کمبود یون ها در بدن را برطرف کرده و بیماری را تا حدود زیادی  از بین برود .

 

ساکنان بومی انجا علت به وجود امدن انرا نفرین می دانند . می گویند: این کوه از نفرین درست شده : از نفرین دوشیدن شیرهای بزی که  انجا زندگی می کردند . می گویند شیر بزها آنقدر خوشمزه بوده که زن ها را از دچار شدن به نفرین نمی ترساند . زنان روستاهای اطراف این کوه با اینکه چیزهای زیادی از نفرین بزهای این کوه شنیده بودند باز هم برای دوشیدن شیر این بزهای کوهی بدانجا می رفتند. می رفتند و در حال دوشیدن شیر، همراه همان بزها به سنگ نمک تبدیل می شدند. می گویند آنقدر انها رفتندو نفرین شدند و از گور نمکی آنها  سنگ نمک روی هم آمد  تا این کوه درست شد.

اما ماجرای بوجود امدن این کوه چیز دیگری ست و بر می گردد به میلیون ها سال پیش  از اینکه انسان بوجود اید . همان سالهایی که تمام این مناطق زیزر آب وده  و تازه کم کم بنای بیرون امدن خشکی ها در حال شکل گیری بودند. توالی رسوبی دلیل تشکیل این منظره شگفت انگیز است.

برای اینکه بتوانید با ماشین شخصی تان تا پای گنبد بروید احیانا در بین نمک زارهای بر امده کوهپیمایی کنید، سه کیلومتر از از روستای گنخک بیرون آمدید ، وارد جاده ای خاکی می شوید که به معدن قدیمی سنگ نمکیکه قبلا در منطقه فعالیت می کرده می روید و از سمت شرقی گنبد ، بعد از پل روستای کردانجاده ای خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته  تا به پای کوهپایه های گنبد برسید.......

برای دیدن عکس های بیشتر بهسایت زیر مراجعه نمایید:

http://www.sook.ir/viewnews.aspx?id=4317

 

 

/ 40 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زادراکارتا

نیایش نیاکان ما : بادا گفتار آرام بر جهان بادا کامروایی بر جهان بادا آبادانی بر جهان . با درود به شما بهمنگان بر شما دوست نیک منش فرخنده بادا پیشاپیش جشن سده نیز مبارک باد. تارنمای نسل اهورایی با دو مطلب بروز است. یک- جشن بهمنگان دیگری نقدی موشکافانه تر به اجرای دقیق جشن های ایرانمان با تقویم زرتشتیان. . کاری که به خرد انجام گیرد به پشیمانی نمی انجامد و خرد من در هر کاری راهنمای من است. زرتشت منتظر حضور سبزتان هستیم. مطلب جالبی بود. بدرود تا درودی دیگر.

رامین

درود برگردآفرید عزیز با خداپرستی تا شرک به روزم خوشحال می شوم بهم سر بزنی پاینده ایران

زادمهرمهرآفرین پارسی(حسن توکلی رودسری)

بانام خداوند مهرآفرین...که هستی،زادمهر ارزشمند اوست. برفردوسی بزرگ،پدرآسمانی و ارزشمند اندیشه و زبان و فرهنگ همیشه آسمانی و ارزشمند ایران بزرگ پارسی،همیشه بی کران درود... بابزرگداشت فرهنگ والای بی همتای ایران بزرگ پارسی،درود برشما. ...ما فرزندان ایران و سربازان اندیشه و زبان وفرهنگ والای بی همتای ارزشمند ایران بزرگ پارسی،دست دردست هم و یکپارچه از بی کرانهای ورجاوند(جاویدان)فراورده های ارزشمند ایرانی، تازنده ایم پشتیبانی می کینم. ...با جستاری نو به روزم: بانوی بزرگ پارسی ...ازخانم مغولی بالاتراست(2). ...باسپاس ازبزرگواریها و فرهنگ بزرگ جاودانه ایرانی شما.

اناهیت

سلامممممم دوست عزیز[لبخند] در مدتی که من نبودم چه تغییراتی رخ داده مطالبت واقعا جالبن از اینکه سر زدی به یاد ما بودی خوشحالم چشم براهم شاد باشی بدرود[گل][گل][گل][گل][گل][گل]

سید جمال طباطبایی

با سلام بازم امدم وزیبا بود چرا مطلب جدید نمیگذارید من در وبم شعری از فروغ اورده ام که برای شوهرش گفته و جایی چاپ نشده در نامه هایش پیدا کردم حتما بخوان زیباست

اهورا

درود بر شما اگه به کسی شک داری با یه به روز رسانی به درد بخور منتظرم

رامین

درود بر گردآفرید عزیز با اولین زنان موبد به روزم پاینده ایران

سپیدار

ولاگتون خیلی جالبه... اگرمایل هستی چت روم مارولینک کن ماهم شماروبه دوستان ارین چت اضافه می کنیم....[گل]

افشین

[گل] درود عزيز گرامي : بروزم با : [گل] گروهي از دلاور زنان هميشه جاودان ايران [گل] [گل] ** خداوند نگهدار ایران باد ** [گل]