شهرک سینمایی غزالی

.

چطور برسیم؟

مطمئن باشید به محض اینکه تصمیم بگیرید از شهرک سینمایی غزالی دیدن کنید، خیلی ها سعی می کنند شما را از این تصمیم منصرف کنند. برای این سعی هم یک دلیل روشن دارند:  "خیلی دور است " اما لطفا روی تصمیمتان پافشاری کنیدچون رسیده به شهرک سینمایی غزالی اصلا سخت نیست. ...برای رفتن به شهرک غزالی دو راه پیش رو دارید:

تاکسی:که با پرداخت مبلغ 12 هزار تومان در عرض 45 دقیقه ای به آنجا برسید. برای اینکه بتوانید به راننده یک نشانی سر راست بدهید،بگویید " کیلومتر15 جاده مخصوص کرج ، درست روبروی شرکت ایران خودرو"

مترو: اگر دلتان می خواهد از مترو استفاده کنید باید سوار خط 5 مترو شوید و در ایستگاه " ایران خودرو" پیاده شوید. قیمت بلیط تک سفره برای مترو 250 تومان است . بیرون ایستگاه مترو اتوبوسهای خط 21 و 22 (شهرک شهرداری)منتظر شما هستند. اتوبوسهایی که درست از مقابل در شهرک سینمایی می گذرند. قیمت ورودی به شهرک هم 1000 تومان است.

چه ببینیم؟

بهتر است در بازدید از شهرک غزالی این طور شهرک را بگردید: از میدان توپخانه وارد شوید ، میدان بهارستان را از دور ببینید، وارد اورشلیم و کوفه شوید، از قلعه میر قباد بگذرید، به کوچه پس کوچه های خانی آباد برسید و از کوچه ها راهی خیابان لاله زار شوید و خودتان را وسط تهران قدیم پیدا کنید.

میدان توپخانه: نمای میدان توپخانه خیلی کوچک تر و جمع جور تر از میدان واقعی است. دست راست میدان نمایی از سز میدان بهارستان می بینید که به خاطر عمر 30 ساله اش حسابی خراب شده است. جلوی نمای سر در میدان بهارستان دو توپ جنگی واقعی جا خوش کرده اند که عمری 120 ساله دارند.هر وقت در فیلمی دیدید که توپی شلیک می کنند شک نکنید که همین دو توپ است . روبروی این توپ ها هم نمای ساختمان شهرداری قدیم تهران را می بینید.ساختمان بزرگی که البته داخلش به عنوان یک سوله استفاده می شود دکورهای سریال های حضرت یوسف و شهر آشوب در ان انبار شده اند.

ماشین دودی: کنار ساختمان شهرداری قدیم تهران چند واگن از یک قطار قدیمی روی یک ریل گذاشته شده اند. این واگن ها ، واگن های لوکوموتیوی هستند که تهرانی های قدیم به اسم ماشین دودی صدایش می زدند. تا چند سال پیش ابتدای این واگنها  یک لوکوموتیو واقعی  هم وجود داشت. که با افتتاح ایستگاه متروی شهر ری به انجا نتقل شد . اگر حافظه ی خوبی داشته باشید حتما یادتان می آید که ای قطار همان قطاری ست که در سریال " روزگار قریب" دکتر قریب جوان  با ان از شهر ری به تهران می رفت. قطار قدیمی سریال " در چشم باد " نیز همین قطار بود.

اورشلیم:سریال مریم مقدس که یادتان است؟ همه ی صحنه هایی که در این سریال از شهر اورشلیم دیدیم در این فضا فیلم برداری شده . دیوارها و ستون های شهر اورشلیم مثل همان چیزی که در فیلم دیدیم، بلند و غول پیکر است. شهر اورشلیم سال 1375 به مجموعه ی شهرک سینمایی اضافه شده و شامل معبد سلیمان، کاخ هرود، کلبه حضرت مریم،و گارگاه نجاری حضرت زکریای نبی است . البته به جز سریال مریم مقدس و  سریال حضرت مسیح فیلم سینمایی " پرچم های قلعه کاوه"  نیز در این دکورها فیلم برداری شد.

 از همه مهمتر از " عکاسخانه طهران" در خیابان لاله زار غافل نشویید" می توانید یک دست لباس ( محلی ، سنتی، قجری) انتخاب کنید و بپوشید و هرجای شهرک خواستید عکس بگیرید و عکستان بعد از 15 دقیقه اماده است و اگر بخواهید عکستان را روی چوب یا لیوان و بشقاب چاپ می کنند.

.

...واما خودم هنوز موفق به دیدن این شهرک زیبا نشدم نه فرصتی بود و نه همراهی....

.

/ 41 نظر / 1908 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسپنتمان

درود به تو ایرانی که از نسل مردان بزرگ هستي. این وبلاگ برای تمام کسانی میباشد که خونشان برای این سرزمین به جوش می آید.وحاضرند برای ذره ذره آن از جان خود بگزرند تااین دیار سر افراز باشد. از کلیه دوستانی که حس ناسیونالیستی ومیهن پرستی دارند دعوت به همکاری می شود.تا ایرانی همچون گذشته ها قدرتمند وآباد داشته باشیم .

گردآفرید

. ....برای شهلا جاهد . . ...... با این همه از یاد مبر که ما _ من و تو _ انسان را رعایت کرده ایم خود اگر شاه کار خدا بود یا نبود و عشق را رعایت کردیم ................ . .

شهاب کریمی

سلام اتفاقی اومدم اینجا و مواجه شدم با همشهری خودم ،هر وقت به روز شدی خبرم کن ، خوشحال میشم سر بزنی. شاد باشی

مهزیار

درود درود درود گرد آفرید خیلی با مسمی و عالی بود ....برای شهلا جاهد نیم نگاهی بینداز خرسندم میکنی [گل]

اشکان

درود بر دوست خوب و به اندیشم؛ چشم به راه نوشته های نیکتان هستم. در ادامه با چامه ای از " ابرمرد امرداد و جاویدان" چشم به دیدارتم. پاینده باشی.[گل]

گردآفرید

سلام عزیزم. ممنون از حضورت در کلبه گردآفرید. شهرک سینمایی رو دیدم. یکی از دیدنی ترین جاهاییه که میشه براش وقت گذاشت. پیشنهاد میکنم حتما بری. سر فرصت بقیه طالبت رو میخونم. لطفا هر وقت به روز شدی خبرم کن. موفق باشید.[گل]

نرگس

درود متن زیبای شما را خواندم جایی را که ندیده اید اینگونه زیبا توصیف نمودید اکنون دیده اید سپاسگذار می شوم اگر دوباره توصیفش نمائید بدرود [لبخند]

نگین

درود ممنون از اینکه فقط به معرفی این مجموعه اکتفا نکردید و مسیرهای رفتن به این مجموعه را نیز برای امثالی مانند من و دوستانم که دانشجو هستیم را پیشنهاد داده اید .

pejman

mersi , aali bood nice

دیانا

ممنون از اینکه راه های مختلف رفتن به شهرک سینمایی رو برامون گذاشتی. خیلی کمک کرد.[گل]