الهه مهـــــــــــــــــــر

 
جشنواره رنگ و نمک
نویسنده : الهه’ مهــــــــــــر - ساعت ٢:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢۱
 

یکی از شگفت انگیز ترین پدیده های طبیعی ایران، گنبد نمک دشتی در نزدیکی روستای گنخک در 64 کیلومتری شهر خورموج در استان بوشهر  به زیبا ترین گنبد نمکی در خاور میانه مشهور است.همین نمکِ سرشارِ گنبدِ نمکی است که ان را سپید و درخشنده کرده و این سپیدی چشم هر بیننده ای را که از بوشهر به سمت بندر عباس می رود و چشمش به کوه می افتد از این سوال که این همه برف در این آفتاب سوزان چه می کند، به تعجب وا می دارد.

برامدگی ها و تپه های رنگارنگ مناظری بس شگفت هستند که رنگ های سپید همان نمک طعام هستند و قرمزها بیشتر کانی های آهن دار و زرد ها کانی های اکسید شده آهنی . این گنبد نمکی سراسر رنگ است.

 

 

کوهنوردان و محلی های منطقه می گویند، موقع راه رفتن در کوه باید مواظب این برامدگی ها بود تا کفش و لباس و پوست پاره نشود از بس که سخت و تیزند. این ها همان رسوب های چند  هزار ساله نمک هستند که به خاطر عمر زیادشان، سخت و حتی غیر قابل حل شدن در آب های جاری و باران شده اند.

 

گل کلم های نمکی: یک مزرعه وسیع گل کلم در دل کوهی از نمک، یکی از مشهور ترین زیبایی های گنبد نمک دشتی است. البته این گل کلم ها که درّه را یک دست فرش کرده اند خوردنی نیستند بلکه کلم هایی از جنس بلور نمکی اند. نمک ها به صورت غنچه کنار هم باز شده و یک منظره با شکوه از مزرعه کلم های نمکی بوجود آورده اند. وجود چشمه های نمکی و روان بودن آب انها با موسیقی بسیار ملایمش و دیواره های زیبای رنگارنگ ، به درّه ، زیبایی بیشتری بخشیده است.

"نمک غار درمانی " شاید این عجیب ترین نوع درمانی باشد که تا به حال شنیده اید، اما قدیمی ها خوب با آن آشنایند. درست است که این علم با نام () به تازگی در زیر شاخه توریست درمانی  قرار گرفته اما گذشتگان به خوبی  با این نوع درمان آشنا بوده اند . آن ها کسانی را که دچار بیماری های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیت می شدند به درون غارهای نمکی می بردند تا با تنفس  هوای آنجا بیماریشان بهبود یابد . امروزه علم دلیل این امر را متوجه شده ، هوای داخل غارهای نمکی باعث می شود تا مجاری تنفسی بیمار باز شود و همچنین یون های موجود در فضای این غارها کمبود یون ها در بدن را برطرف کرده و بیماری را تا حدود زیادی  از بین برود .

 

ساکنان بومی انجا علت به وجود امدن انرا نفرین می دانند . می گویند: این کوه از نفرین درست شده : از نفرین دوشیدن شیرهای بزی که  انجا زندگی می کردند . می گویند شیر بزها آنقدر خوشمزه بوده که زن ها را از دچار شدن به نفرین نمی ترساند . زنان روستاهای اطراف این کوه با اینکه چیزهای زیادی از نفرین بزهای این کوه شنیده بودند باز هم برای دوشیدن شیر این بزهای کوهی بدانجا می رفتند. می رفتند و در حال دوشیدن شیر، همراه همان بزها به سنگ نمک تبدیل می شدند. می گویند آنقدر انها رفتندو نفرین شدند و از گور نمکی آنها  سنگ نمک روی هم آمد  تا این کوه درست شد.

اما ماجرای بوجود امدن این کوه چیز دیگری ست و بر می گردد به میلیون ها سال پیش  از اینکه انسان بوجود اید . همان سالهایی که تمام این مناطق زیزر آب وده  و تازه کم کم بنای بیرون امدن خشکی ها در حال شکل گیری بودند. توالی رسوبی دلیل تشکیل این منظره شگفت انگیز است.

برای اینکه بتوانید با ماشین شخصی تان تا پای گنبد بروید احیانا در بین نمک زارهای بر امده کوهپیمایی کنید، سه کیلومتر از از روستای گنخک بیرون آمدید ، وارد جاده ای خاکی می شوید که به معدن قدیمی سنگ نمکی که قبلا در منطقه فعالیت می کرده می روید و از سمت شرقی گنبد ، بعد از پل روستای کردان جاده ای خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته  تا به پای کوهپایه های گنبد برسید.......

برای دیدن عکس های بیشتر بهسایت زیر مراجعه نمایید:

http://www.sook.ir/viewnews.aspx?id=4317